Wystarczą zaledwie trzy sekundy aby unieszkodliwić alarm domowy?


Czy wiedziałeś, że wystarczą zaledwie trzy sekundy aby niewiarygodnie skutecznie unieszkodliwić alarm domowy?

Możesz być zaskoczony tym, co zaraz przeczytasz. Czy wiedziałeś, że wystarczą zaledwie trzy sekundy aby niewiarygodnie skutecznie unieszkodliwić popularną czujkę ruchu? Jedyne co trzeba zrobić, to po prostu ją… zasłonić. Proste, nieprawdaż? A przypominasz sobie jak działa pasywna czujka podczerwieni? Niczym kamera termowizyjna obserwuje ona pomieszczenie i alarmuje, jeżeli w pomieszczeniu pojawi się poruszający obiekt o temperaturze odróżniającej się od temperatury otoczenia. A co jeżeli taka czujka zostanie zasłonięta przed włączeniem? NIC. Po prostu NIC się nie stanie…
Teraz wyobraź sobie, że włączasz swój alarm domowy, tak jak co dzień. Myślisz, że Twój dom będzie dobrze chroniony, bo alarm informuje, że wszystko jest w najlepszym porządku. Masz zaufanie do swojego niezawodnego (do tej pory) systemu alarmowego. Tymczasem pseudo-pracownik gazowni, który wczoraj sprawdzał szczelność Twojej instalacji, korzystając z chwili Twojej nieobecności spryskał czujkę lakierem, który totalnie oślepił czujkę. Potrzebował na wykonanie tej operacji dosłownie pięciu sekund. Od tej pory czujka nic nie widzi. Czy czujka Twojego domowego alarmu ma szansę zadziałać, kiedy do pomieszczenia wejdzie nieproszony gość? Jak myślisz?

Otóż TAK!!! Ma szansę, ale pod warunkiem, że wcześniej przewidziałeś takie zagrożenie i zainstalowałeś czujki wyposażone w specjalną funkcję antymaskingu, która – jak sama nazwa wskazuje – zabezpiecza przed zasłonięciem. Dzięki funkcji antymaskingu o zasłonięciu czujki możesz zostać powiadomiony natychmiast po zasłonięciu. Wówczas masz nawet szansę schwytać na gorącym uczynku osobę dokonującą sabotażu!
Antymasking zabezpiecza czujkę przed zasłonięciem. Funkcja antymaskingu działa 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, także wtedy kiedy system alarmowy jest wyłączony (nieuzbrojony). Po zasłonięciu czujki natychmiast generowany jest alarm. W zależności od tego jak zaprogramujesz swój system alarmowy, może być to cichy albo głośny alarm.
Czy zgadzasz się ze mną, że jest to fantastyczna i pożyteczna funkcja? Taka sprytna funkcja tymczasem trochę kosztuje. Nie oszukujmy się. Za lepsze zabezpieczenie musisz z reguły zapłacić więcej. A w jakim przypadku nie musisz dopłacać, bo nie potrzebujesz czujek z antymaskingiem?
Nie musisz instalować czujek z antymaskingiem jeżeli:
  1. Masz pełne zaufanie do swoich współpracowników. Zastosowałeś alarm także w swoim biurze oraz magazynie. Firma jest niewielka, zatrudniasz mało osób, znasz ich doskonale, ufasz im, powierzasz im mienie i tajemnice firmy oraz wiesz, że sam lepiej byś o nie nie zadbał.
  2. Masz mnóstwo czasu na to by bezustannie „patrzyć na ręce” wszystkim odwiedzającym Twój dom lub firmę hydraulikom, elektrykom, kominiarzom, gazowinkom i innym serwisantom. Nigdy, przenigdy nie pozostawiasz ich bez stałej opieki (czytaj nadzoru).
  3. Zadbałeś o to, aby do czujek systemu alarmowego nie miały dostępu inne postronne osoby, takie jak Twoi klienci i goście. Czasami jest to niewykonalne. Wyobraź sobie na przykład, że zabezpieczasz korytarze w swojej prywatnej przychodni lekarskiej. Przecież nie postawisz ochroniarza przy każdej czujce!
Oczywistym jest fakt, że nie musisz stosować opisanych dzisiaj zabezpieczeń, jeżeli przed każdym uzbrojeniem alarmu najpierw dokładnie sprawdzisz funkcjonowanie każdej czujki. Przyznam jednak szczerze, że nie znam nikogo, kto by tak postępował. Naprawdę trudno jest znaleźć użytkownika alarmu, który robi to choć jeden raz w miesiącu. Smutne ale prawdziwe. Takie są realia.
Co powinieneś zapamiętać z dzisiejszej lekcji?
  • Antymasking zabezpiecza przed zasłonięciem czujki.
  • Są sytuacje, w których stosowanie czujek z taką funkcją jest konieczne, nawet jeżeli nie budujesz alarmu wysokiej klasy zabezpieczenia.
  • W systemach alarmowych wyższej klasy stosowanie czujek z antymaskingiem jest obligatoryjne.
Źródło: http://www.jakialarm.pl

5 komentarzy:

e-kontaktsimon pisze...

Proste i skuteczne zarazem!

Darek pisze...

Osobiście nie widziałem jeszcze takiej sytuacji jeśli chodzi o alarm. U mnie tylko raz zepsuł się czujnik i w sumie nowy czujnik ruchu https://interblue.pl/czujniki-ruchu,c,41 trzeba było założyć, aby wszystko działało tak jak powinno.

kimika pisze...

No cóż, technika idzie do przodu ale umiejętności włamywaczy także... jaka rada? ja się zastanawiam na poważnie czy niedługo nie będziemy mieć wszyscy w domu broni bo się będziemy obawiać napadów, włamań. Szafy na broń wtedy kupujesz i chowasz przed dziećmi. I jak zdarzy się okazja to ma się do obrony coś, wydaje mi się, że rynek przestępczy by wtedy nieco się wyciszył.

Adrian pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Adrian pisze...

Ja zakładałem u siebie niedawno.

Polecam: https://elektromaniacy.pl/pl/menu/systemy-alarmowe-191.html