Czy warto inwestować w inteligentny dom?


Budując dom lub apartament, już na etapie projektu, warto wziąć pod uwagę możliwości dostępnej technologii inteligentnego budynku, która w wielu aspektach zoptymalizuje działanie wszystkich instalacji oraz urządzeń elektronicznych.
Nadrzędnym atutem inteligentnie sterowanego budynku jest obniżenie kosztów eksploatacji oraz podwyższenie standardu użytkowania.  
Tylko dzięki regulacji ogrzewania i oświetlenia w każdym pomieszczeniu, możemy zaoszczędzić ponad 30% energii. 
Właściwie zaprogramowany budynek inteligentny automatycznie reaguje na określone zdarzenia i podejmuje odpowiednie akcje. Użytkownik nie musi pamiętać o gaszeniu światła lub o podlewaniu ogrodu, ponieważ system sam wykrywa brak obecności, czy zbyt niską wilgotność gleby i uruchamia odpowiednie zdarzenia. 
Z punktu widzenia użytkownika, sterowanie dowolnymi instalacjami i urządzeniami elektrycznymi w całym budynku, sprowadza się do obsługi ekranu dotykowego (platformy sterującej).
Platforma sterująca zastępuje funkcje wszystkich pilotów domowej elektroniki i jest w pełni zintegrowana z systemem inteligentnym. Takie rozwiązanie daje możliwość centralnego sterowania (z jednego miejsca) dowolną częścią domu lub apartamentu.

Dzięki Integracji GSM (wiadomości SMS) i kontroli przez Internet możemy zdalnie wywoływać reakcje systemu i mieć wgląd w prace instalacji w dowolnym momencie.
Inteligentny budynek posiada najwyższy standard zabezpieczeń i możliwość zdalnej kontroli.  Dowolne wyłączanie napięcia w wybranych obwodach elektrycznych (żelazko, piekarnik, czy oświetlenie), sterowanie urządzeniami AV, mnogość różnego rodzaju czujników alarmowych (zbicia szyby, gazu  palnego, zalania czy przepełnienia szamba) przyczynia się do spokojnego snu użytkowników.
Zdalny podgląd kamer i stanu budynku przez Internet pozwala na kontrolę (np. zużycia mediów czy obecności w pomieszczeniach) oraz uruchamianie wybranych funkcji podczas pobytu poza domem lub biurem.
Integracja alarmu, monitoringu i wszelkich czujników z systemem, umożliwia powiadomienie  o konkretnym zdarzeniu poprzez SMS lub e-mail. Kontrola dostępu do wybranych pomieszczeń (przy użyciu  czytnika linii papilarnych, kart zbliżeniowych  czy skanera siatkówki) pozwala w pełni zabezpieczyć naszą prywatność bez konieczności pamiętania o kluczach.
W krajach Europy Zachodniej ok.60% domów nowych i modernizowanych posiada instalację inteligentną. Instalacja taka jest już standardem XXI wieku podobnie jak telefon komórkowy, laptop, czy ABS i poduszki powietrzne w samochodzie.
Warto pamiętać, że inwestując w instalację inteligentną, zwiększamy jednocześnie wartość i atrakcyjność inwestycji dla potencjalnych inwestorów.

źródło: http://www.s3art.com

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ciekawy artykuł. Ja długo zastanawiałem się czy zdecydować się na to bo dookoła tylko slyszalem, że to strata pieniędzy, a teraz zgadzam się z tym co wyżej napisane ze mozna przy tym zaoszczedzic, w dodatku jest to duza wygoda. Jesli ktos szuka sprawdzonej firmy, polecam http://automatyka-sklep.eu/

Tomek pisze...

No trzeba przyznać, że Twój projekt strasznie mi się podoba! Czy zamierzasz zainwestować w jakiś system zarządzania budynkiem? Myślę, że powinnaś to rozważyć. Na rynku nie brakuje firm, które posiadają go w swojej ofercie. Ta https://www.se.com/pl/pl/product-category/1200-automatyka-%E2%80%93-system-bmse jest jedną z nich.

Renia pisze...

Taki system to rzecz dość skomplikowana i tutaj myślę, że elektryk w Krakowie bardzo się przyda. Jeśli to ma być zrobione profesjonalnie to najlepiej jakby zajął się tym specjalista

Anonimowy pisze...

Jest to świetna sprawa Serwis telefonów Poznań - szukałem takiego fachowca do inteligentnego serwisu