Alarm domowy w domu podróżnika i pracoholika


Alarm domowy w domu podróżnika i pracoholika


Dynamiczny tryb życia prowadzony w obecnych czasach coraz częściej wiąże się z częstymi i niekiedy długimi wyjazdami. Niezależnie od tego, czy jest to rekreacyjny wypad ze znajomymi, czy służbowa delegacja - jest to często czas, kiedy opuszczamy nasz dom czy mieszkanie na wiele dni. Prowadząc aktywny tryb życia oczywistym jest, że aby móc w pełni cieszyć się takim wyjazdem, lub skupić na zagadnieniach biznesowych - musimy mieć pewność że nasze cztery kąty są bezpieczne także w trakcie dłuższej nieobecności domowników.
Jedną z najskuteczniejszych gwarancji bezpieczeństwa może być sprawnie działający alarm domowy. W najprostszej postaci zareaguje na wtargnięcie intruza podczas nieobecności, uruchamiając syreny a nawet przekazując informację do agencji ochrony. Nawet taki podstawowy alarm skutecznie będzie odstraszać nieproszonych gości przed wizytą w naszym domu - tym samym, spełniać swoją podstawową rolę. Jeżeli jednak z powodu częstych wyjazdów nasz dom lub mieszkanie na dłuższy czas pozostawiane jest bez opieki, warto zastanowić się nad wyborem bardziej zaawansowanego rozwiązania.
Przede wszystkim, warto zadbać o skuteczną i niezawodną metodę komunikacji z agencją ochrony, czy użytkownikiem. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu linii telefonicznej - co niestety wprowadza wiele ograniczeń: łączność ogranicza się do przesyłania informacji do agencji ochrony, lub powiadamiania głosowego na telefon komórkowy. Lepszym rozwiązaniem jest użycie modułów GSM/GPRS - oprócz bezprzewodowego monitoringu i powiadamiania (zarówno głosowego, jak i SMS), istnieje możliwość korzystania ze zdalnego sterowania poprzez SMS. Największe możliwości daje komunikacja poprzez INTERNET. Możliwością taką dysponują na przykład zaawansowane centrale INTEGRA firmy SATEL, po wyposażeniu w specjalny moduł komunikacyjny. Dzięki temu, oprócz przekazywania podstawowych informacji, pojawia się możliwość pełnej zdalnej obsługi systemu za pomocą komputera z przeglądarką internetową, jak też z użyciem telefonu komórkowego. Oznacza to, że w każdej chwili i z każdego miejsca na świecie można nawiązać połączenie ze swoim systemem alarmowym, sprawdzić jego stan, a także włączać i wyłączać sterowane przez centralę urządzenia.
Bogate możliwości oferowane przez taki sprzęt stanowią kuszącą propozycję - szczególnie dla osób często pozostających poza miejscem swojego zamieszkania. Oprócz rozbudowanych funkcji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, centrale INTEGRAmogą pełnić rolę sterownika tzw. Inteligentnego Domu. Przykładem ciekawej funkcji dla osób często pozostawiających dom bez opieki, jest automatyczne sterowanie oświetleniem pozwalające na realizację tzw. symulacji obecności domowników. Podobnie wykorzystać można sterowanie automatycznymi roletami - funkcje te mają na celu utrudnienie zorientowania się intruzom prowadzącym obserwację, czy w danej chwili w obserwowanym domu nie ma domowników - a co za tym idzie, nakłonić do zaniechania próby włamania. Inną korzyścią dla podróżnika może być automatyczne zraszanie trawników - zgodnie z zaprogramowanym harmonogramem centrala uruchomi podlewanie dbając o to, by w czasie naszej nieobecności zieleń nie ucierpiała z niedostatku wody.
Dom, który często pozostaje bez opieki, warto zabezpieczyć dodatkowymi czujkami, dzięki którym odpowiednio wcześnie zareagować można na zagrożenia inne niż włamanie. Przykładem takiej dodatkowej ochrony mogą być czujki gazu, wykrywające niebezpieczne substancje spowodowane chociażby awarią techniczną. Innym przykładem mogą być czujki zalania wodą, których rolą jest wczesne wykrycie wody w pomieszczeniach z instalacjami hydraulicznymi. W przypadkach tego typu jedynie sprawna interwencja może zapobiec poważnym szkodom - zalet takiej dodatkowej ochrony nie trzeba chyba specjalnie podkreślać. Innym godnym uwagi uzupełnieniem standardowej instalacji są czujki dymu, których celem jest sprawne wykrycie tlących się substancji - na przykład spowodowanych zwarciem w instalacji elektrycznej. Aby dodatkowa funkcjonalność była łatwa w realizacji, należy ją uwzględnić już na etapie projektowania instalacji.
Takie podejście do projektowania zapewni zoptymalizowanie kosztów prac kablowych - te zawsze warto wykonać w wariancie maksimum: z czasem, gdy pojawi się taka potrzeba, bardzo łatwo będzie rozbudować system o nowe funkcje, dzięki czemu lepiej dopasuje się on do naszych oczekiwań. Wynika to z faktu, że koszt wykonania prac kablowych w trakcie budowy jest dużo niższy, niż gdyby trzeba było je przeprowadzać w wyremontowanym i urządzonym mieszkaniu. Jeżeli jednak okaże się, że potrzebne są funkcje, których nie uwzględniliśmy w trakcie wykonywania okablowania, istnieje możliwość wykorzystania bezprzewodowej komunikacji z modułami. Dla alarmu domowego opartego o centralę INTEGRA, takim bezprzewodowym rozwiązaniem obejmującym zarówno funkcje bezpieczeństwa, jak i inteligentnego sterowania jest ABAX. Dzięki niemu można uniknąć uciążliwości związanych z przerabianiem istniejącej instalacji, jednocześnie czerpiąc korzyści płynące z systemu inteligentnego. Zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne wykorzystane przy projektowaniu elementów tego systemu bezprzewodowego zapewniają praktycznie identyczną niezawodność i jakość działania co systemy wykorzystujące tradycyjne okablowanie do transmisji sygnałów.
Niezawodność systemu alarmowego jest niesłychanie istotna szczególnie w przypadku, gdy częste podróże czy wyjazdy służbowe powodują, że dom lub mieszkanie na dłuższy czas pozostawiane jest bez nadzoru domowników. Z tego punktu widzenia znaczenie równie ważne jak jakość użytych elementów ma solidność prac instalacyjnych - dlatego inwestycję w bezpieczeństwo warto powierzyć sprawdzonym fachowcom polecanym przez sąsiadów czy znajomych. Dopasowanie alarmu do potrzeb użytkownika - zwłaszcza gdy jest to system o rozbudowanej funkcjonalności, wymaga doświadczenia i wzajemnych ustaleń.
Źródło: http://www.mieszkajbezpiecznie.pl

3 komentarze:

Alarm-Net pisze...

Jeśli dużo podróżujecie, alarm jest koniecznością!

Adrian pisze...

Fajny wpis. Dobrze się to czytało.

Polecam: https://elektromaniacy.pl/pl/menu/noktowizory-351.html

Kalina Gawron pisze...

Kamera koniecznie, najlepiej taka na ogrodzeniu której też dobrze nie będzie widać. Inaczej ktoś może ją łatwo zniszczyć i nie będzie żadnych dowodów. Kamery leśne może? Na https://dzikaknieja.pl/6-fotopulapki-i-akcesoria można takie zamawiać, są w dość dobrej cenie a rejestrują obraz wyraźnie i można przesyłać go od razu na dowolny telefon. Słyszeliście o takich kamerach?